Slides

RAILcph 2019

8:00-9:00
Registration and Morning Coffee / Registrering og morgenkaffe
9:00-10:20
Welcome Søren Boysen, Banebranchen
Prize for Best Student Project AwardKarsten Fick & Henrik Sylvan, Banebranchen
Key note speakerLars Barfoed, Public Affairs Director, Primetime
Key note speakerMr. Yasunari NAKAJIMA, Director, Paris Office of East Japan Railway Company
10:20-10:45
Coffee Break / Kaffepause
Tracks
Large projects - DK & International
Internet of things - Big Data
Small projects- DK
Light Rail and Local Line
The Railway of the Future
Scandinavia - Europe
Material and maintenance
Organization, education and research
Spor Blok 1
ERTMS
Data handling
Across the water
Cityringen og Aarhus Letbane
Driverless trains
New railways and projects in Europe
Maintenance at Banedanmark and other projects
Career in the Railway Industry
Lokaler Vandsalen Lumbye Carstensen Harlekin Pjerrot Blomstersalen Columbine Ballonsalen
10.45-11.30
ERTMS - erfaring med at overtage drift og vedligehold af infrastruktur
Søren Boysen
Banedanmark
Info
Cyber Security og jernbanen
Marianne Clod Zauner & Niels Martin Madsen
Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen
Info
Nyt
Risikoanalyse af klimabetinget oversvømmelse af tunnelanlæg på Sprogø, Halsskov og Nyborg
Jan Stæhr
COWI
Info
Status på Cityringen og udvikling af metroen
Henrik Plougmann Olsen
Metroselskabet
Driverless trains
Panel debate
Siemens, Alstom, Bombardier
Info
Follobanen, Norges til dato største transportprojekt
Anne Margrethe Waage
Bane NOR
Info
Nyt
Outsourcing af vedligehold
Randi Skogstad
Banedanmark
Info
Kompetenceforsyning til jernbanesektoren
Henrik Sylvan
DTU
Info
11:30-12:15
ERTMS og overtagelse af den regionale togbetjening i Nordjylland – erfaring med igangsætning og drift
Peter Hvilshøj
Nordjyske Jernbaner
Info
Nyt
Guideline to Set Up a Joint Test Laboratory for Testers and their Equipment
Gitte Oberbossel
Rambøll
Info
Nyt
Kan nye stationer være skidt for passagererne? - Casen Langeskov
Claus Bjørn Galbo-Jørgensen
Incentive
Info
Nyt
Aarhus Letbane - Fuld drift og Etape 2
Michael Borre
Aarhus Letbane
Info
Kundevendt håndtering af XL-sporarbejder
Aske Wieth-Knudsen
DSB
Info
Erfaring som tilbudsgiver på Jylland/ Fyn
Jens Boe Jacobsen
Arriva
Info
Nyt
Karrierevej på banen
Nabil Assafi & Viktor Pontoppidan
Banedanmark
Info
12:15-13:30
Lunch / Frokost
Spor Blok 1
Implementing projects
Predictive maintenance
Specialised technology
Lund & Cityringen
Getting into Operation
New railways and projects in Europe
Trains of the future
Organizational changes
Lokaler Vandsalen Lumbye Carstensen Harlekin Pjerrot Blomstersalen Columbine Ballonsalen
13:30-14:00
Strategiske indsatser på tværs af projekter
Jan Erik Schneider-Tilli
Banedanmark
Info
DSB ABI System - Automatic Brake Pad Inspection
Peter Buchwald
DSB
Info
Nyt
Krydsning af jernbanen med Ø1026 mm rør - fra teori til praksis
Kristian Thoustrup Brødbæk
COWI
Info
Nyt
Letbane i Lund
Pernilla von Strokirch
Lund Kommune
Info
Nyt
Assessing the safety of hydrogen trains and other low emission train concepts
Morten Brok, Jürgen Heyn
TÜV SÜD
Info
Fremkommelighed kontra totalspærringer i forbindelse med sporarbejder
Anders Jönsson
Trafikverket
Info
Nyt
Indkøb af fremtidens rullende materiel til DSB
Jesper Andersen
DSB
Info
Nyt
Vellykket Asset Management er organisationens succes
Sisse Bay
Radius
Info
14:00-14:30
Nyt
Digital Railway, nye signalsystemer i England
Anders Daniel Møller
Rambøll
Info
Prognosticering af punktlighed ved brug af Machine Learning
Dorte-Lene Bacher
Banedanmark
Info
Erfaringer med automatisk inspektion af pantograhper på tog
Malte Breiting
Pantoinspect
Info
CBTC on the Cityring
Chris Cox
Metroselskabet
Info
Nyt
Safety Approval of driverless trains
Jørleif Joensen
Joensen Consulting ApS
Info
High Speed Rail in Sweden: Benefits and Challenges
Juliana Pyron
Trafikverket
Info
DSB's nye værksteder
Torben Kronstam
DSB
Info
Transformation i kulturen mod et robust DSB
Christian Bøgelund Christiansen & Allan Brødegaard Hansen
DSB
Info
14:30-15:00
Coffee Break / Kaffepause
Spor Blok 1
Large Danish projects
Predictive maintenance
Future operation
Smaller scale projects
Low Emission Trains
New railways and projects in Europe
Other projects
Contract Management and Innovation
Lokaler Vandsalen Lumbye Carstensen Harlekin Pjerrot Blomstersalen Columbine Ballonsalen
15:00-15:30
Status for Femern Bælt-projektet
Claus H. Dynesen
Femern A/S
IoT, Big Data og Machine Learning til at forbedre vedligeholdelse og performance af sporskifter
Thorvald Horup
Railmonitor ApS
Info
S-tog til Helsingør
Anders H. Kaas
SNC-Lavalin Atkins
Info
Nyt
Analyse af materielsituationen hos Lokaltog A/S frem mod 2025
Tommy Frost
Movia
Info
Low Emission Trains
Panel debate
Siemens, Alstom, Bombardier
Info
High-speed Tests: Copenhagen - Ringsted
Carlos Guillemot Gascon & Joanna Schneider-Tilli
Banedanmark, Ricardo Certification
Info
Nyt
Experiences from start-up of innovative maintenance operation
Martin Sterner
Alstom
Info
Nyt
Contract Management – hvordan styrer man leverandører og rådgivere i komplekse projekter?
Kristian Hartlev
Kammeradvokaten
Info
15:30-16:00
Nyt
Ny Storstrømsbro
Barbera MacAulay
Vejdirektoratet
Info
Nyt
Large Scale Predictive Maintenance
Magnus Fredholm
Bombardier
Nyt
Synergi i projekter på tværs af Øresund
Sten Hansen & Mattias Schiöth
Helsingborg Stad, SWECO
Info
Letbane på Ring 3
Patrik Magnusson
Hovedstadens Letbane
Info
Nyt
The "Deutschland-Takt" target timetable
Frederik Ropelius
SMA and Partners Ltd
Info
Ledningsomlægninger i praksis
Mark Villingshøj Nielsen & Sarah Jano
COWI, Kammeradvokaten
Info
Debat: Hvordan skaber vi samarbejde for at understøtte innovation i banebranchen?
Transportens Innovationsnetværk
Info
16:00-16:30
Nyt
Elektrificering - status og fremdrift
Klaus Bergman
Banedanmark
Info
Easy-rollout predictive maintenance with IoT
Alexandre Alapetite
Alexandra Institute
Info
Potential operating modes for the Nærumbane after 2025
Ute Ulrike Carmen Stemmann
SNC-Lavalin Atkins
Info
Odense Letbane
Steen Lykke
Odense Letbane
Info
Nyt
The transition of Europe’s biggest infrastructure project to an operational railway – the journey of Crossrail
Annitta Hayden
MTR Crossrail
Info
Nyt
Udfordringer med ERTMS fra et banegodsperspektiv
Jens Damgaard Gøtzsche
DB Cargo Scandinavia A/S
Info
Best Student Project 2019
Presentation of the winning project
16:30-16:45
Short Coffee Break / Kort kaffepause
16:45-17:30
Key note speaker Flemming Jensen, CEO & DSB, Per Jacobsen CEO, Banedanmark
Closing sessionSøren Boysen
18:30-
Network Dinner / Netværksmiddag

Alle data kan ændre sig helt op til konferencen er afholdt.

Signaturforklaring:
Nyt : Nyt/opdateret indhold